2018 July 23 - دوشنبه 01 مرداد 1397

بیست و پنجمین سالگرد تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در قم برگزار شد
کد خبر: ٥٩٦٩٠ تاریخ انتشار: ١٩ اسفند ١٣٩٦ - ٢٣:٣٠
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
بیست و پنجمین سالگرد تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در قم برگزار شد

پایگاه انقلاب نیوز: بیست و پنجمین سالگرد تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با حضور آیت الله مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،بیست و پنجمین سالگرد تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشورشامگاه شنبه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.

در این مراسم آیت‌الله رضا استادی، آیت الله سیدمحمدرضا مدرسی یزدی، امیر آبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، حسینی کاشانی مدیر فرهنگ وارشاد اسلامی قم، برخی مدیران و مسوولان استان و مسئولان مسجدمحور و فعالان فرهنگی این بخش در این مراسم حضور داشتند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد قم: مساجد محوریت فعالیت های فرهنگی باشند

سید موسی حسینی کاشانی در این مراسم گفت: امیدوارم که اینگونه جلسات ارزشمند که در راستای گرامیداشت خدمات فرهنگی از جمله تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تشکیل می‌شود در زمینه توسعه فعالیت‌های فرهنگی در جامعه و این کانون‌ها مثمرثمر باشد.

وی با تاکید بر عنایت ویژه مقام معظم رهبری به کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بیان داشت: به همین خاطر باید این کانون‌ها در توسعه مباحث فرهنگی بیش از پیش فعال باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان قم ابراز داشت: جا دارد از همه عزیزان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم و دبیرخانه آن به خاطر فعالیت‌های گسترده فرهنگی در مساجد تقدیر داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 550 کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح استان فعال است گفت: با توجه به تعداد بالای کانون‌ها نیازمند یک مدیریت قوی هستیم تا تلاش‌های اثر بخش در حوزه فرهنگی شکل بگیرد.

حسینی کاشانی با تاکید بر اینکه مسجد باید محوریت برنامه‌های فرهنگی باشد اذعان کرد: این رویکرد خوبی است که در کانون‌ها مشاهده می‌کنیم.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان قم: 385 کانون فرهنگی در قم فعالیت می کنند

حجت الاسلام سعید روحانی نیز در این مراسم اظهار داشت: کانون‌های مساجد دارای ثمرات زیادی است که فعالیت‌های قرآنی و نماز و علمی از جمله آن‌ها است.

وی افزود: از 24 هزار کانون مساجد در سراسر کشور 385 کانون در استان قم وجود دارد، استان قم تک شهری است و از این جهت ممکن است تعداد کانون‌ها نسبت به شهرهای دیگر کمتر باشد اما نسبت به مساجد موجود تعداد آن مناسب است.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان قم تصریح کرد: براساس برنامه موجود باید 25 درصد مساجد قم دارای کانون فرهنگی باشند که به این تعداد رسیدیم و بر اساس برنامه ششم باید کل مساجد استان قم دارای کانون باشند.

روحانی گفت: برخی از کانون‌ها مثل میثم تمار 300 گروه فرهنگی را در کشور اداره می‌کند، برخی از کانون‌ها نظیر تبیان فعالیت‌هایی نظیر شهرک معارفی را انجام می‌دهند و این شهرک مورد توجه آستان قدس قرار گرفته است.

وی افزود: مسئولان کانون‌های فرهنگی همچون سربازان گمنام فعالیت می‌کنند که اگر اخلاص و تلاش‌های آن‌ها نبود کانون‌ها به موفقیت نمی‌رسیدند، مساجدی در قم جزءموفق ترین مساجد بودندکه امام جماعت از مسئول کانون حمایت می‌کرد.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان قم تصریح کرد: تنها موضوعی که توانسته مشکلات مساجد را حل کند حمایت امام جماعت مسجد است و با این حمایت‌ها کانون‌ها به موفقیت رسیدند.

روحانی گفت: امسال به توانمندسازی کادر مساجد پرداختیم و اگر مسئولین کانون‌های مساجد آموزش دیده باشند می‌توانند محله ای را تحت تأثیر خود قرار دهند، توانمندی فردی به تنهایی کفایت نمی کندو در زمانی می‌توان موفق و مؤثر بودکه به شبکه منسجم و قوی تبدیل شویم.

وی افزود: سال آینده قرار است بسیاری از فعالیت‌های خانواده محور توسط کانون‌های فرهنگی مساجد مورد توجه باشد و فعالیت‌هایی که در سطح خانواده وجود دارد در کانون‌های فرهنگی افزایش پیدا می‌کند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان قم تصریح کرد:385 کانون فرهنگی که در استان قم وجود دارد و 45 هزار نفر در این کانون‌ها عضو هستند، 185 کانون فرهنگی برای خواهران است و 185 کتابخانه مخزن دار، 45 خانه نور نیز در کانون‌ها فعالیت می‌کنند.

مسئول دارالقرآن علامه طباطبایی:با فعالیت‌های فرهنگی نسل جوان را برای حضور در مساجد ترغیب کنیم

مرتضی نجفی قدسی در این مراسم اظهار داشت: اعضای کانون‌های مساجد به جمعیت میلیونی تبدیل شدند که مقام معظم رهبری آن را پشتوانه فرهنگی کشور می‌دانند.

وی افزود: حضور جوانان در مساجد دارای اهمیت زیادی است وباید با فعالیت‌های فرهنگی نسل جوان را برای حضور در مساجد ترغیب کنیم، استان قم در این زمینه جزء استان‌های نمونه است و جوانان در مساجد حضور پرشوری دارند.

مسئول دارالقرآن علامه طباطبایی با بیان اینکه مسجد یک پایگاه مهم و کلیدی است و همه باید احساس رسالت کنیم، تصریح کرد: مساجد هیچ گاه نباید خالی شود، چون مساجد ظرفیت انقلاب اسلامی هستند و دشمن از اینکه مساجد خالی شود خوشحال می‌شود.
 
نجفی قدسی بیان کرد: 6 سال از تأسیس جدید بیت علامه طباطبایی می‌گذرد که هدف ما حمایت و پشتیبانی از حرکت تفسیری در حوزه علمیه بوده است، هم اینک 200 طلبه فاضل دوره مهارت‌های تفسیری را در 4 دوره آموزش می‌بینند.

وی گفت: دارالقرآن علامه طباطبایی شعبه ای از دارالقرآن امام علی (ع) است، دارالقرآن امام علی (ع) ماه گذشته بزرگ‌ترین مسابقات قرآنی را در قم برگزار کرد که 4500 نفر در آن شرکت کردند و 800 حافظ کل قرآن کریم در آن شرکت کردند.

مسئول دارالقرآن علامه طباطبایی تصریح کرد: دارالقرآن علامه طباطبایی هیچ گونه بودجه دولتی ندارد و کاملاً مردمی اداره می‌شود و ترویج و حمایت از قرآنیان مورد تاکید این دارالقرآن علامه طباطبایی است.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه